Reklama

Windows 8 Enterprise

  • Wersja testowa

  • Po Polski
  • 3.7

    (281)
  • Status bezpieczeństwa

Recenzja Softonic

Testuj Windows 8 przez 90 dni za darmo

Windows 8 Enterprise to ostateczna wersja systemu operacyjnego Microsoftu, który na półki sklepowe trafi 26 października 2012 roku.

Po instalacji Windows 8 Enterprise mamy 10 dni na aktywowanie systemu operacyjnego online. Kiedy to uczynimy, przez 90 dni będziemy mogli wypróbować system. Niestety tej wersji Windows nie da się potem zaktualizować i dalej swobodnie używać. Windows 8 Enterprise służyć może więc tylko do celów testowych.

Szukasz wersji 64 bity? Oto ona: Windows 8 Enterprise 64 bit.

Największa nowość Windows 8 - nowy interfejs

Nowy interfejs Windows 8 przez długi okres czasu nazywany był "Metro". Nazwa to prosta i zgrabna. Wzięła się z tego, że nowy wygląd pełen jednokolorowych kafelków, wzorowany był na tablicach informacyjnych znanych ze stacji metra - prostych, dużych, informacyjnych. Niestety tuż przed premierą Windows 8 Enterprise Microsoft zrezygnował z używania tej nazwy. Jaka będzie brzmiała nowa nazwa? Jeszcze nie wiadomo. Na razie najwygodniej posługiwać się tą starą.

Najbardziej oczywistą i widoczną zmianą w Windows 8 jest ów interfejs Metro. Na pierwszy rzut oka widać podobieństwo do interfejsu wykorzystywanego przez smartfony z Windows Phone 7. Widzimy w nim kolorowe kafelki, które są skrótami do najważniejszych aplikacji i folderów. Podobnie jak smartfonowe widżety mogą też wyświetlać bieżące informacje zaczerpnięte z sieci. Na powitalnym pulpicie zobaczymy np. pogodę, kalendarz, podgląd poczty, ulubione zdjęcia i podgląd odtwarzacza muzyki. Wszystko to ułożone na kolorowych i przejrzystych kafelkach.

Oczywiście, najnowszy interfejs Windows 8 jest dostosowany także do ekranów dotykowych, podobnie jak najnowsza przeglądarka Internet Explorer 10. Jakie to ma teraz znaczenie dla zwykłego użytkownika? Pewnie żadne, ale Windows 8 na urządzeniach dotykowych to ciekawa zapowiedź tego, co zobaczymy w przyszłości...

Pliki i aplikacje

Jak zapowiada Microsoft, wszystkie aplikacje (bez względu na to czy 32 czy 64 bitowe) z których korzystaliśmy na Windows 7 będą kompatybilne z Windows 8. Poprawiona jest nawigacja, pojawiła się znana chociażby z Microsoft Office, wstążka i przycisk "Do góry", którego zabrakło w Windows 7. Ulepszony został system kopiowania plików, dzięki czemu łatwiej rozwiązać konflikt plików o jednakowej nazwie. Teraz łatwiej będzie je nadpisać, zmienić nazwę lub po prostu zostawić bez zmian.

Kolejną bardzo ciekawą zmianą jest natywna obsługa obrazów plików w formacie ISO oraz VHD. Obecnie, pliki w formacie ISO trzeba obsługiwać osobnym programem, np. DAEMON Tools. W najnowszej "windzie" obraz płyty można zamontować dokładnie w taki sposób, w jaki odczytuje się płytę CD lub DVD. To duży krok naprzód jeśli chodzi o ułatwienie z korzystania z systemu. Podobnie rzecz ma wyglądać z plikami wirtualnych dysków VHD.

Łatwiejsze niż dotąd jest odświeżanie systemu i jego przywracanie. Windows 8 posiada kilka opcji, które umożliwia proste, szybkie i skuteczne odnowienie systemu, przy jednoczesnym zachowaniu prywatnych plików, a nawet aplikacji. Te ostatnie pobierzemy zresztą z powstającego Windows App Store, czyli sklepu z aplikacjami dla Windows 8.

32, 64 bity oraz ARM

Microsoft zapowiada, że bez względu na posiadany przez nas rodzaj procesora Windows 8 będzie działał szybciej, mniej awaryjnie, a jego uruchamianie będzie trwało krócej niż dotychczas. Bez względu na to, czy korzystać będziemy z 10 calowego tabletu, ultralekkiego laptopa czy potężnej stacji służącej do gier, wszystko ma chodzić bezproblemowo. Obietnicom łatwiej uwierzyć, gdy przyjrzymy się naprawdę niskim wymaganiom sprzętowym. Do uruchomienia Windows 8 na komputerze wystarczy: 1 GHz procesora (32 lub 64bit), 1 GB (32 bity) lub 2 GB (64 bit) pamięci RAM, 16 lub 20 GB miejsca na dysku twardym (32 lub 64bit), karta graficzna zgodna z DirectX 9. Wymaganiem dla urządzeń z ekranami dotykowymi jest obsługa multitouch.

Jak zainstalować?

Najprościej jest zainstalować Windows 8 na maszynie wirtualnej. Po lekturze podlinkowanego poradnika będziecie wiedzieć wszystko co trzeba.

Podsumowanie

Windows 8 Enterprise to finalna wersja Windows 8. Jeśli zastanawiasz się czy aktualizować Windows XP, Vista lub 7 do Windows 8, oto najlepsza okazja aby się przekonać czy warto. Zupełnie za darmo i legalnie możemy przez 90 dni testować najnowsze dziecko koncernu z Redmond.

Zalety

  • Nowy kafelkowy interfejs
  • Ulepszony eksplorator Windows
  • Wsparcie dla urządzeń dotykowych
  • Małe wymagania systemowe!

Wady

  • Brak możliwości aktualizacji do pełnej wersji, po 90 dniach system przestanie pracować
  • Brak przycisku Start

Program jest dostępny w innych językach


Windows 8 Enterprise

  • Wersja testowa

  • Po Polski
  • 3.7

    (281)
  • Status bezpieczeństwa


Opinie użytkowników o Windows 8 Enterprise

Czy próbowałeś Windows 8 Enterprise? Bądź pierwszy zostawić swoją opinię!


Reklama

Przeglądaj aplikacje

Reklama

Reklama

Przepisy dotyczące korzystania z tego oprogramowania różnią się w zależności od kraju. Nie zachęcamy do korzystania z tego programu ani nie akceptujemy go, jeśli narusza on prawo.